СТАЛО СТАЛО

ECS-3.COM: Вся наша продукція зроблена українцями для українців

На засновника компанії ecs-3.com Рафаеля Петі та його команду часом поглядають як на диваків, адже вони пропонують будувати житло із соломи та глини. Навіть двоповерхове

Власник, СЕО
Рафаель Петі

Рафаель Петі

президент-­засновник

ECS-3.COM
ECS-3.COM
ECS-3.COM
ECS-3.COM
ECS-3.COM
ECS-3.COM
ECS-3.COM
ECS-3.COM
ECS-3.COM
ECS-3.COM
ECS-3.COM
ECS-3.COM
ECS-3.COM
ECS-3.COM
ECS-3.COM

Місто: Миколаїв

Сайт

Сторінка в Facebook

В офісі ecs-3.com звучить англійська. Коли хтось із інженерів підходить до засновника компанії Рафаеля Петі і коли відповідальна за продажі Саша Гайдамака з ним же обговорює замовлення, розмова йде на суміші англійської та української. Деякі російські чи українські слова без акценту вимовляє Петі, інколи питання команди можна розрізнити лише за інтонацією. Але взаєморозуміння все одно відмінне. "Це "вулична" англійська", — усміхається маркетинг-менеджер Тетяна Черкаська і розповідає, як англійська та Рафаель Петі зі своїми ідеями дістались до неї і Миколаєва.

Диваки, що пропонують будувати житло із глини та соломи

Появі компанії ecs-3.com в Україні передувала подорож по світу її засновника Рафаеля Петі у пошуках екологічних проектів. У багатьох країнах одним із варіантів дешевого та екологічного житла було будівництво з глини та соломи. Але з появою бетону таких проектів стало менше. 

Протягом року в Україні Петі намагався знайти підприємство-однодумця для розбудови свого проекту. Але в серпні 2013 року було вирішено розвивати проект самостійно.

Почали набирати команду. Тетяна — перша, з ким Рафаель домовлявся про зустріч. Вона припустила, що їм, напевно, знадобиться перекладач. Рафаель запевнив, що такий фахівець потрібний не буде. З тих пір команда розрослася до півтора десятка, але без перекладача таки обійшлися.

Будинки, збудовані за цією технологією, й досі стоять у європейських містечках — міцні та надійні. Будинки в українських селах збудовані за схожими технологіями і в них проводиться в основному косметичний ремонт (переважно побілка). Однак на ecs-3.com часом поглядають як на диваків, адже вони пропонують будувати житло із соломи та глини. Навіть двоповерхове.

Саме завдяки технології, розробленій командою, вже можна зводити двоповерхові будинки, розповідає Віктор Безруков, головний конструктор відділу розробок і досліджень. Для цього потрібен металевий каркас, однак стіни, підлога, стеля легко монтуються з пресованих солом’яних панелей.

Швидкість будівництва — близько двох місяців, залежно від площі будинку. На спорудження будівлі площею 100 кв. м потрібно півтора місяці на виготовлення панелей і ще півтора тижні займе їх монтаж.

"Вони говорять, що читали казку про Ніф-Ніфа, Наф-Нафа і Нуф-Нуфа, — сміється засновник. — Проте кожен із них знає, що дім його бабусі чи прабабусі було зведено саме на основі соломи та глини. І у таких будинках проживали поколіннями!"

Інженери та техніки компанії погоджуються з керівником. І зазначають, що за рік розробок вони просунулися як в якісній, так і в естетичній складових порівняно зі своїми початковими моделями пресованих солом’яних панелей.

Віктор Безруков згадує, що перші пробні панелі набивалися соломою мало не вручну — з допомогою домкрату. Тепер у компанії є власноруч спроектована техніка, яка трамбує солому під тиском майже в п’ять тон. Десятки варіантів використання глини перетворилися в якісні рішення. 

Для колективу два роки розробок не минули марно: команда спрацювалася і набралася досвіду. Тепер Петі розбирається в українській соломі та глині, інженери розробляють нові конструкції, а робітники, які прийшли в компанію без досвіду, наразі можуть працювати на будь-якій ділянці виробництва.

Також ecs-3.com формує навколо свого виробництва цілий кластер, забезпечуючи дохід не лише власним працівникам, а й жителям навколишніх сіл, які постачають матеріали. Оскільки для виробництва використовуються місцеві матеріали (дерево, глина, солома), підприємство сприяє зміцненню місцевої економіки.

Завдяки дешевим складовим (витрати на матеріали складають 20-30%) компанія спроможна витрачати 70-80% на оплату праці (виробництво та складання).

Швидкість розгортання та налаштування виробництва дозволяє його легко відкривати у будь-якому регіоні. Таким чином ecs-3.com планує розвивати мережу.

Окрім спорудження екологічних будинків, компанія дотримується принципу енергозбереження. Для виготовлення панелей використовуються пристрої та інструменті, які споживають малу кількість енергії.

70-80% витрат припадає на оплату праці

Власник компанії Рафаель Петі — інвестор проекту. Основні витрати йдуть на оплату праці, оскільки компанія самостійно займається вдосконаленням будівельних панелей, а також розробкою та створенням обладнання. Для компанії економічність виробництва — запорука успішності, оскільки основними клієнтами є незаможні верстви населення, для яких важлива як невелика вартість, так і та швидкість будівництва.

Також ecs-3.com домоглася відповідності виробничого процесу міжнародному стандарту ISO 14001. Тому навіть при руйнуванні будівель продукція не зашкодить місцевій екосистемі.

За словами Тетяни Черкаської, у їхній компанії панують командні стосунки — це ініціатива засновника.

Першим членом колективу стала Тетяна, вона ж знаходила інших. Більшість робітників виробничого цеху в компанію брали майже без досвіду, але сьогодні кожному з них можна доручити будь-який процес — і людина впорається.

Компанія постійно вдосконалює конструкції панелей, технологію виробництва, механізми та пристрої. І у цьому процесі беруть участь практично всі члени команди. 

Розробка екобудинків

Важливим для себе завданням ecs-3.com називає відновлення екологічного будівництва в Україні та світі. Мета підприємців, щоб будинки із солом’яних панелей об’єднали в собі традиційний досвід, інноваційні технології та сучасний комфорт.

Тому команда працює не лише над вдосконаленням панелей, але й над розробкою різних типів екобудинків. Так, у розробці інженерів компанії — економні, мобільні та екстрим-будинки.

Наразі розробка проектів енергозберігаючих будинків практично завершена, є готові напрацювання мобільних будинків. Далі енергозберігаючі будинки еволюціонують у енергопозитивні, тобто такі, які не лише споживають мінімальну кількість енергії, а й мають потужності для її виробництва. Кінцевою метою засновник бачить створення повністю автономного житла, а базовим кроком для цього була розробка енергозберігаючих панелей. Адже, за словами Петі, будинок з автономним джерелом енергії, але без захисту від її втрат, — це просто друшляк.

Наразі компанія має сертифікати на виготовлення солом’яних панелей для будівництва. Стандартні розміри панелей — 1 на 3 метри, однак обладнання дозволяє виготовляли панелі різних розмірів. Так само як стандартна товщина блоку складає 500 мм, для внутрішніх стін можна виготовити блоки товщиною від 100 мм.

Одним із напрямів розвитку компанія вважає кооперацію — продаж технологій та технологічний нагляд. На думку засновника, такий спосіб дає більше свободи для покупця, оскільки передбачає одноразову оплату, а не постійну виплату роялті.

Образ покупця и піраміда Маслоу

Ринок екобудівництва в Україні ще в зародковому стані. 

У той же час за технологією Green Manufacturing Process (GMP), яка передбачає використання місцевих ресурсів та залучення місцевого населення, ecs-3.com зберігає економічність та доступність виробництва практично будь-де. Основні матеріали для будівництва зустрічаються майже в усіх куточках Україна та світу. Завдяки GMP будівництво стає не лише екологічним, але й економічним.

Формуючи спільноту покупців, у компанії переймалися не лише захистом довкілля, а й орієнтувалися на піраміду Маслоу. Клієнти ecs-3.com — всі щаблі піраміди. Це  і ті, чиї базові потреби не задоволені, і ті, хто вже має традиційні квартиру чи будинок і згоден заплатити за екологічність нового житла. 

З приходом війни з’явилася нова категорія клієнтів — люди, які втратили свої будинки і потребують швидкого відновлення житла. Тетяна Черкаська розповідає про громади переселенців з Донбасу, які обмірковують варіант спільного будівництва. "Ці люди готові об’єднатися і разом зводити нове житло кожній сім’ї по черзі", — говорить вона.

Ще одна категорія — бізнес і держава. Підприємці із зацікавленням розглядають можливість спорудження магазинів, готелів, ресторанів, кафе, тощо. До того ж з використанням альтернативних джерел енергії їх можна зробити енергопозитивними.

Об’єднує ці дві категорії споживачів якість продукції — для компанії важливо зберігати високу якість при невисокій вартості.

Що стосується співпраці з державою, то ecs-3.com підписала договір на поставку панелей для будівництва спортзалу для Миколаївської академії дитячої творчості. Загальний бюджет проекту — 3 млн грн, з них компанія отримає 1,2 млн грн. Це перший державний проект, який втілить команда.

Щоб розповісти про перспективи екологічного будівництва, знайти партнерів і однодумців, команда Петі разом із Андрієм Бобровицьким, представником об’єднання екобудівників "Толока", влаштували двомісячний екотур Україною, відвідавши Київ, Дніпропетровськ, Харків, Одесу, Херсон, Миколаїв, Львів, Ужгород. У цих містах проводилися конференції для студентів, семінари для тих, хто хоче побудувати житло, круглі столи для професіоналів галузі. 

Завдяки цьому туру компанія налагодила контакти з бізнесменами в Одеській та Херсонській областях і готує проект на два готелі. Також на вересень запланована участь у виставках в "КиївЕкспоПлазі".

Перспективи

Рафаель Петі має план розвитку компанії на 15 років, два з яких вже присвячено розробці і будівництву двох прототипів модульних біокліматичних будинків та вдосконаленню перших моделей панелей і будівель. Наразі розроблена та готова для продажу ліцензія на виробництво, після більш ніж піврічних польових випробувань стартують продажі панелей для екобудівництва, йде підготовка каталогу типових будинків.

Наступним кроком у компанії планують зробити не просто виробництво та продаж готових пресованих солом’яних панелей, а й поширення цієї технології в Україні та світі. Тому, окрім переговорів з українцями, компанія домовляється про поширення GMP із бізнесменами з Казахстану, Киргизії, Грузії, Росії, Франції та Естонії. Завдяки дружнім відносинам з болгарською діаспорою в Україні компанія сподівається вийти на ринок південної України та отримати вихід на болгарський ринок.

Фото: Віталій Головін

Економіка

Створення економічних у виробництві та енергоавтономних будівель. Швидкість виробництва панелей (1-1,5 міс.) і зведення будинків (1-1,5 тижня). Створення виробничого кластеру, який залучає лише місцеві матеріали і не потребує імпорту, що зміцнює та забезпечує всім необхідним місцеву економіку на довгострокову перспективу. Завдяки простоті, надійності та ефективності така система будівництва є привабливою для залучення інвестицій.

Екологія

Від ідеї до готового продукту використовуються екологічно дружні технології. Віддається перевага якісним натуральним матеріалам місцевого походження, якими багата Україна: деревині, соломі, глині, очерету, камкі, вапну та ін. Істотно скорочено споживання енергії і викиди вуглецю в атмосферу. Компанія прагне на 100% скоротити застосування не поновлюваних продуктів промислового виробництва.

Соціум

Саморозвиток та вдосконалення 18 співробітників (частина з яких без попереднього досвіду роботи). Участь місцевих фермерів та підприємців у постачанні матеріалів для ecs-3.com та зайнятість селян у GMP (Процесі зеленого виробництва) полегшує їх життя.