СТАЛО СТАЛО

Екоготель Ковчег: енергетична автономність та екологічний відпочинок на висоті 1313 метрів

Екоготель "Ковчег" починався з радіовишки на горі Мегурі та з пристрасті Валерія Чалого до радіо, гір й альтернативної енергетики. Там були лише чудова карпатська природа та чисте повітря – ані водогону, ані електричної та газової мережі. Тепер – затишний готель, що органічно вписався у місцеву екосистему

Власник, СЕО
Валерій Чалий

Валерій Чалий

керівник

Екоготель Ковчег
Екоготель Ковчег
Екоготель Ковчег
Екоготель Ковчег
Екоготель Ковчег
Екоготель Ковчег
Екоготель Ковчег
Екоготель Ковчег
Екоготель Ковчег
Екоготель Ковчег
Екоготель Ковчег
Екоготель Ковчег
Екоготель Ковчег
Екоготель Ковчег

Карпати, Чернівецька обл.

Сайт

Дістатися "Ковчега" випадково неможливо. На Мегуру ведуть кілька стежок, але всі вони непрості. Власник готелю та автор ідеї Валерій Чалий розповідає, що за різної погоди та різної пори року більше годиться то один, то інший  маршрут. Тому зазвичай гостей готелю зустрічають під горою, у селі Долишній Шепіт. Там само обладнані і паркомісця для автівок клієнтів, адже не кожна машина (та й не кожен водій) зможе заїхати на Мегуру – дороги у сучасному розумінні там нема. Її будівництво – дороге задоволення. Та головне – асфальтований шлях порушуватиме місцеву екосистему, годі й того, що автівки там все-таки інколи їздять.

У гармонії з ландшафтом

Бути радіолюбителем у горах непросто: щоб мати зв’язок, треба піднятися якомога вище. Тому Валерій збудував стаціонарну вишку на горі – висота Мегури (1313 м) дозволяє зробити її дуже ефективною. Потім надумався облаштувати там місце для зустрічей інших радіолюбителів. Так ідея виросла до масштабів готелю. Звести його за початковим планом не дозволили геодезичні особливості гори. Проте й у сучасному вигляді "Ковчег" вражає: цілком дерев’яний, він гармонійно доповнює краєвид.

За дев’ять років роботи готель переживає вже другу кризу. Але Валерій налаштований позитивно. Каже, пережили одну, переживемо й іншу, ми ж бо автономні. Насправді проект був розрахований на багаторічний поступовий розвиток, відповідно до темпів надходження грошей. Але фінанси не єдине, що потрібно для зростання бізнесу. Розвиток технологій, пов’язаних з альтернативною енергетикою, дозволить отримувати необхідну для комплексу енергію ефективніше, ніж зараз.

Крім будівлі "Ковчега", на горі є дві "діжки" та "пляшка". У "діжках" живе персонал готелю та власник, у "пляшці" розташований резервний дизельний генератор, потрібний інколи узимку.

П'ятизіркові і бюджетні варіанти на горі

Концепція гостювання у "Ковчегу" – екологічно чистий відпочинок в Україні як альтернатива закордонним курортам. Вартість тут зіставлена з п’ятизірковою Туреччиною або Тунісом.

Є також бюджетний варіант: майданчик для відпочинку з наметами. Крім оплати за місце, до вартості входять душ, санвузол та підключення до електромережі готелю. За бажанням можна долучитися до харчування, за нього сплачують окремо, воно не є обов’язковою опцією.

Також Валерій сподівається побачити потік іноземних туристів. Тому що зависока для українців ціна є доступною для більшості європейців, тут відпочинок дешевший, ніж у  схожих готелях Європи.

Сьогодні "Ковчег" ледве виживає. Криза суттєво вдарила по кишені українців, тож туристів тут небагато. Іноді готель працює у мінус, тому що навіть у порожньому комплексі слід підтримувати усі системи життєдіяльності. Власник сподівається, що кількість туристів незабаром збільшиться, що дозволить упродовж кількох років збудувати лазню, якої дуже бракує готелю.

Не енергетична автономія, але й автономна їжа

Для генерації електроенергії на базі використовують три ветрогенератори загальною потужністю 3 кВт, а для підігріву води – шість сонячних фотопанелей, загальна потужність яких 1560 Вт, напруга – 48 вольт.

Вода в готелі – джерельна (і гаряча, і холодна), нижче джерела – водозабір. Узимку воду підігрівають за допомоги твердопаливного котла, що працює на брикетах з деревини, улітку та сонячної днини працює система із трьох секцій сонячних колекторів (близько 70 трубок). У сонячні зимові дні ця система також працює для обігріву води для опалення та санітарних потреб.

Деревина, з якої зведено готель, зовні та всередині вкрита бджолиним воском (це екологічно порівняно з алкідними лаками та фарбами). Тож комплекс виглядає природним і завжди ніби щойно збудованим. Стіни утеплювали мінеральною ватою, яка витримує і високі, і низькі температури, без просочування синтетичними речовинами.

Каналізація "Ковчега" автономна – септик та поля фільтрації. Для нейтралізації стоків та вмісту збірників відходів використовують висококонцентрований ензимний препарат, який ефективно стимулює розщеплення білків, жирів, крохмалю тощо. Харчові відходи згодовують худобі з власного господарства готелю. 

Ексклюзивні рішення

Серед власних інновацій у "Ковчегу" система опалення нижнього ярусу та модернізація печі "Булер’ян". Пічку підняли на станину, а труби для всмоктування одягнули у короби з вентиляторами. Коли у відповідній точці системи температура сягає 95°С, термодатчики, що розташовані у верхній частині конструкції, фіксують це і вмикають примусове надування гарячого повітря. А відключення відбувається за температури 80°С. Труба димаря одягнута у другу сорочку, з якої здувається повітря для обігріву нижнього ярусу будівлі.

На дерев’яній підлозі нижнього ярусу викладені чотири контури гофротруби (з іржостійкого матеріалу), над якими є ще один шар дерев’яної підлоги, але з невеликими щілинами між дошками. Через них без проблем проходить тепле повітря, обігріваючи все приміщення.

Перспективи розвитку

Наступним етапом розвитку готелю має стати будівництво другого корпусу, що дозволить наблизити кількість місць до запланованих 36 (зараз їх лише 12 – шість двомісних номерів, в чотири з яких можна встановити додаткове спальне місце, усі ліжка дерев’яні, а матраци й подушки ортопедичні). Але це потребує інвестицій у розвиток енергосистеми комплексу. Ремонт енергоконструкцій або встановлення нових суттєво здорожіли через збільшення вартості пального. А підняти щось на гору або спустити з неї – непроста й недешева процедура.

Проте Валерій упевнений, що для мінімального розвитку «Ковчегу» вистачить 50% середньорічного завантаження, а для нормального покрокового – 75%.

А от система харчування комплексу може легко наростити обсяги, вона є майже автономною. Одні продукти закуповують у місцевих мешканців (овочі, мед), інші виробляють у власному господарстві (молоко, розсільні сири, м’ясо). Окрім того, персонал збирає на горі гриби, ягоди та трави (з них готують гарячі напої та  заготовлюють на зиму).

До речі, персонал живе на горі за природним ритмом. На відміну від містян, селяни виглядають щасливими та спокійними навіть за кризи. "Та минеться, якось воно буде", – кажуть вони. Тож і гостювати у "Ковчегу" приємно та затишно: лише за добу мозок перезавантажується, а тіло почувається як після тижневого відпочинку.

Соціальний позитив

У планах власника готелю – працевлаштування мешканців навколишніх сіл. А поки що проводить для них, персоналу та гостей майстер-класи з використання альтернативної енергетики.

"Ковчег" приймає поранених воїнів АТО із родинами. Там уже відпочили понад 50 сімей за умови оплати собівартості продуктів. Адже зараз готель не в змозі надати свої послуги безкоштовно.

Фото: Тетяна Довгань

Економіка

База працює на ринку туристичних послуг дев'ять років. Проект розрахований на багато років, він передбачає зведення нових об'єктів, а також будівництво та удосконалення альтернативних джерел енергії. Альтернатива відпочинку українців за кордоном. Залучення іноземних туристів. Автономія в їжі: закупівля харчів у місцевих мешканців. Виробництво сиру з козиного молока, м'яса на власному господарстві. Збирання ягід, трав, грибів та заготівля їх на зиму.

Екологія

Для генерації електроенергії на базі використовують три ветрогенератори загальною потужністю 3 кВт, а для підігріву води – шість сонячних фотопанелей, загальна потужність яких 1560 Вт, напруга – 48 вольт. Вода в готелі – джерельна (і гаряча, і холодна), нижче джерела – водозабір. Узимку воду підігрівають за допомоги твердопаливного котла, що працює на брикетах з деревини, улітку та сонячної днини працює система із трьох секцій сонячних колекторів (близько 70 трубок). У сонячні зимові дні ця система також працює.

Соціум

За подальшого розвитку будуть створені нові робочі місця для мешканців навколишніх сіл. «Ковчег» прийняв на відпочинок воїнів АТО з родинами (50 сімей), які приїхали на реабілітацію після поранень.