СТАЛО СТАЛО

Ласка: добрий бізнес, який 41% прибутку віддає благодійним фондам

"Ласка" – це перша в Україні спроба створити соціальне підприємство в форматі charity store. Крамниця продає уживані речі та новий одяг від українських дизайнерів. 41% прибутку йде на підтримку благодійних фондів

Власник, СЕО
Анна Грищенко

Анна Грищенко

співзасновник, координатор, дизайнер

Ласка
Ласка
Ласка
Ласка
Ласка
Ласка
Ласка
Ласка
ласка
Ласка
Ласка
Ласка
Ласка
Ласка
Ласка
Ласка
Ласка

Мiсто: Київ

Сайт

Сторінка в Facebook

"Ласка" – бізнес-проект із соціальною складовою, є прикладом соціального підприємництва, який спрямований на збереження довкілля, взаємодопомогу, створення робочих місць, конкурентних зарплат.

Добрий бізнес

За "ЛАСКАвим" бізнесом стоять троє засновниць — Анна Уварова, Анна Грищенко та ініціатор проекту Олена Лінькова, яка скоро вдруге стане мамою і бере зараз участь у вирішенні стратегічних питань, тоді як за операційну діяльність відповідають дві Анни.

Декілька років тому Олена переїхала до Києва із Санкт-Петербурга, де у її подруги був благодійний магазин під назвою "Спасибо". Дівчина вирішила і собі відкрити щось подібне у Києві і разом з подругами чотири роки тому започаткувала перший український charity store – формат соціального підприємства, незнайомий для нас, але популярний у Європі та Америці.

Анна Грищенко та Ганна Уварова придумали "ЛАСКАвий" бізнес. Фото: Тетяна Довгань.  

Власники "Ласки" починали з 17 тис. грн, які отримали в рамках трьох грантів. Уперше магазин відчинив свої двері на горищі відомого бару Fazenda. Коли заробили перші гроші, вирішили переїхати у зручніше приміщення на вул. Чапаєва.

"Наш благодійний магазин – це бізнес, але він добрий", - говорить співзасновниця магазину "Ласка", дизайнер Анна Грищенко.

Крамниця бере уживані речі дарма. Частину продає в офлайн-магазині, на olx, акаунті Instagram, решту віддає біженцям, переселенцям, дитячим будинкам і тим, хто звертається по допомогу.

Також магазин бере новий одяг від  українських дизайнерів на реалізацію. Співпрацюють з такими українськими марками, як Sammy Icon, Bagllet, Pilsok, GUD, Balconi Garment, MariMir, Yastreb jewelry, Blanknote, Hiverbooks та ще більш як з 20 компаніями.

Крім того, з речей, які не можна ані продати, ані віддати, роблять килимки, які теж продають у магазині. 

"Килимки нам роблять літні люди та постояльці будинку пристарілих, що знаходиться в селі Перемога, за що отримують гроші", — розповіла Ганна Грищенко.

"Ми нічого не викидаємо, все знаходить свого нового господаря. Не користуємося поліетиленом, речі загортаємо у крафт-папір або крафт-пакети", - розповідає Анна Грищенко.

41% прибутку йде на благодійність

Уторговані гроші ідуть на утримання магазину – оренду, зарплату, поточні витрати. Засновниці отримують відсоток від прибутку, а 41% прибутку йде на благодійність.

Є три фонди, з якими "Ласка" регулярно співпрацює: "Таблеточки" (допомагає онкохворим дітям), Happy Paw (допомагає безпритульним собакам) і соціальний проект "Діти", створений разом із благодійним фондом журналу "Единственная", який займається соціальною адаптацією дітей з дитячих будинків. Між ними розподіляється основна частина грошей: 40% – для "Таблеточок", 25% – для Happy Paw, решта – для "Дітей". Інколи "Ласка" підтримує одноразово інші екологічні та соціальні проекти.

Приміром, дівчата допомогли будинку для літніх людей "Перемога" зробити ремонт (гроші зібрали підчас майстер-класу з відкриття доброчинної крамниці), саме підопічні цього закладу плетуть ресайклінг-килимки.

У магазині працює пральня (місцеві жителі приходять випрати і посушити речі), збирають на утилізацію батарейки, проводять лекції і майстер-класи.

Зараз дівчата збирають гроші на відкриття другого магазину "Ласка", на це потрібно близько 300 тис. грн.

У ТРЦ Sky Mall та в офісі одній з міжнародних компаній встановлені контейнери зі збирання речей. Деякі компанії оголошують збір речей для "Ласки", запрошують розповісти про свою благодійну діяльність.

Колектив складається з 10 осіб. Людина, яка працює у цій команді, має бути проактивною, доброю і зацікавленою. Вона не лише продавець чи касир, а бере участь в усіх процесах.

У співробітників є бонуси: знижки на нові та вживані речі, безкоштовне відвідування майстер-класів від магазину, безкоштовне або зі знижкою відвідування дружніх до проекту заходів. 

Фото: Тетяна Довгань

Економіка

Перший charity store в Україні (формат соціальних підприємств). У проекті є як комерційна (продаж речей), так і благодійна складова. Магазин продає уживані речі та новий одяг від українських дизайнерів (більше 20 компаній), таким чином просуваючи українських виробників. 41% прибутку йде на підтримку благодійних фондів. Планують налагодити мережу таких магазинів. Зараз збирають 300 тис. грн на відкриття другої крамниці.

Екологія

Приймання та продаж ненових речей - це вирішення проблеми з утилізацією непотребу. З ганчір’я пенсіонери та люди з обмеженими можливостями виготовляють килимки, які продають у магазині. Придбані речі складають у пакети з крафт-паперу. Збирають на утилізацію батарейки.

Соціум

41% прибутку йде на благодійність. Є три фонди, з якими «Ласка» співпрацює на регулярній основі. Проект створює робочі місця, надає можливість заробити літнім людям, допомагає малозабезпеченим і багатодітним родинам, займається соціальною адаптацією дітей з дитячих будинків, надає речі для учасників АТО. Можливість одягнутися та отримати послуги за невелику ціну. Просування товарів від українських виробників. Передає малозабезпеченим і багатодітним сім'ям, біженцям та воїнам АТО частину речей, які їм приносять.